identyfikacja wizualna

Artykuł dot. tematyki:
Tożsamość wizualna, tworzenie tożsamości wizualnej, a nowy wizerunek twojej firmy...Tożsamość wizualna a wizerunek firmy

Tożsamość wizualna firmy stanowi niezwykle ważny element jej funkcjonowania. Tożsamość stanowi podstawę do właściwego spostrzegania firmy przez otoczenie. Bez ukształtowanej tożsamości (identyfikacja wizualna) firma nie byłaby zauważana. Często w krzywdzący sposób pojęcie tożsamość wizualna mylone jest z wizerunkiem firmy. Ciężko jest oddzielić te dwa pojęcia - tożsamość a wizerunek - w zawiłym świecie reklamy i strategii marketingowych, wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne.Tożsamość wizualna (identyfikacja wizualna firmy)

jest substytutem postrzegania firmy przez otoczenie, jest porównywalna do osobowości człowieka. Nie od dzisiaj wiadomo , że ludzie o silnej osobowości odnoszą sukcesy, zatem firma o silnej tożsamości wizualnej będzie firmą odnoszącą sukcesy na rynku. Ukierunkowanie i ukształtowanie osobowości działalności wymaga czasu, jak dorastający człowiek, którego wizja postrzeganego świata kształtuje się latami i zmienia wraz z otoczeniem. Jeśli uda sie już wytworzyć i określić tożsamość wizualną firmy, należy na bieżąco ją kontrolować, aby mieć ciągłe poczucie celu i sprecyzowany kierunek w jakim zmierza nasze przedsiębiorstwo.


Tożsamość a wizerunek firmy - współzależność i różnica pojęciowa

Zamienne stosowanie pojęć

wizerunk firmy, identyfikacja wizualna i tożsamości

wizualnej firm wynika z istniejących współzależności, natomiast podstawowa różnica opiera się na postrzeganiu. Wizerunek jest czymś zewnętrznym wobec firmy, czymś na co firma może jedynie starać się wpływać i kształtować wobec własnych potrzeb. To obraz, widziany oczami odbiorców, jest myślą i zarazem lista oczekiwań wobec firmy. Tożsamość wizualna firmy natomiast stanowi nieodłączny element firmy, o którym można w pełni decydować. Jest tym, jak firma chce być odbierana, w jaki sposób odczytywana z czym kojarzona. Jeśli już uświadomimy sobie różnice pomiędzy tymi 2 pojęciami, będzie nam łatwiej zastosować różne ich kombinacje. Przy czym, faktem jest, iż najbardziej pożądaną kombinacją byłoby posiadanie wyrazistej tożsamości / identyfikacji wizualnej i mocnego wizerunku firmy. Jak tego dokonać? Na szczęście rzadko występują skrajne połączenia, zazwyczaj wyrazistość tożsamości ma wpływ na obrys wizerunku firmy.

Zalety wyrazistej tożsamości wizualnej

Każda firma, a bynajmniej ich większość posiada własną siedzibę, co za tym idzie pomieszczenia w których funkcjonuje. Współtworzy ją zespół pracowników, którzy są w określony sposób ubrani, flota samochodów, zestaw dokumentów firmowych. Każda firma ma również nazwę i własną ofertę czyli produkty. Te wszystkie elementy, są najczęściej spotykane przez klientów. Każdy z nas buduje sobie zdanie, obraz, własne wyobrażenie o danym przedsiębiorstwie na podstawie tego co widzą i własnych spostrzeżeń. Dlatego tak ważne jest posiadanie wyrazistej tożsamości wizualnej, na podstawie której można będzie oprzeć odpowiedni wizerunek firmy. Wzrost pozytywnych relacji z klientami oraz zysk ekonomiczny, który potrafi szybko wzrosnąć nie są jedynymi motywami skłaniającymi do kształtowania

tożsamości wizualnej (tworzenie wizerunku firmy poprzez gażety reklamowe, takie jak kalendarze reklamowe ścienne,

. Dodatkowo posiadanie jednolitego wizerunku sprzyja identyfikowaniu sie pracowników z firmą, zadowolenie z pracy, tym samym zwiększenie wydajności i ułatwia nabór nowych pracowników.

Tożsamość wizualna firm - ale to już było...

Na zakończenie silne podkreślenie czym jest

tożsamość wizualna - tożsamość firmy

to niepowtarzalny zestaw cech, pozwalający wyróżnić firmę z otoczenia, uczynić ją łatwą do rozpoznania i jedyną w swoim rodzaju. Istotę tworzenia tożsamości firmy stanowi jej osobowość, czyli ujednolicone wzorce postępowania i wzorce komunikacyjne. Składają się na nią: styl zarządzania, strategia, historia, filozofia, kultura, reputacja, zachowania pracowników...jak określa U. Wernera i J. Wolfa.


"TOŻSAMOŚĆ JEST TYM, CZYM JESTEŚCIE W ISTOCIE.
ZEWNĘTRZNYM WYRAZEM TEJ RZECZYWISTOŚCI JEST WASZ IMAGE, WASZ WIZERUNEK".

"TOŻSAMOŚĆ FIRMY JEST ORYGINAŁEM I PRZYCZYNĄ, IMAGE JEST ODZWIERCIEDLENIEM I EFEKTEM".
IDENTYFIKACJA WIZUALNA FIRM Wizerunek firmy tworzy identyfikacja wizualna. Zaplanowanie identyfikacji wizualnej to podstawa tworzenia systemu identyfikacji (logotyp, projekt logo), który gwarantuje elastyczną rozbudowę.powrÓt do listy ARTYKUŁÓW
› identyfikacja wizualna firm

praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca praca pracaidentyfikacja wizualna, tworzenie logo
identyfikacja wizualna

Międzynarodowa identyfikacja firmy ma wpływ na lokalny wizerunek danej marki. Warto poczytać o systemie identyfikacji w firmie - Whiteart pisze o wizerunku. Okazuje się, że ten kto zainwestował w tworzenie wizerunku na początku zrobić świetną robotę dla przyszłych działań marketingowych w firmie.